Tělák a ocásky

22.10.2012 18:57

 Tělocvik patří u dětí k nejoblíbenějším předmětům. Dnes jsme si zahráli poprvé hru OCÁSKY- tolik oblíbenou hru  u všech dětí, co jsem kdy učila.:-)

Fotodokumentace ZDE

Obliba této pohybové hry mě po zkušenostech vedla k napsání takového malého " zamyšlení?"

Povídání o ocáscích:

OCÁSKY

 

  Mým pracovištěm je škola a pracovní náplní dělat z nevycválaných mrňat gramotné, vycválané a samostatné jedince. Učím věrna citátu, který jsem si kdysi kdesi přečetla a ztotožňuji se s ním. Je něco ve smyslu..." Děti zapomenou, co jste je učili, ale nikdy nezapomenou, jak se s vámi cítily ". Proto dětem i sobě nabízím krom suchopárného učení i spoustu zábavy a jednou z nepřeberného množství her jsou i zmíněné "OCÁSKY". Tuto pohybovou hru zařazovanou v hodinách tělocviku mí čtvrťáci milují od chvíle, kdy jsem je dostala coby prvňáky do svých pedagogických spárů. Pomalu každou přestávku před hodinou TV ťuká na dveře kabinetu několik zvědavých "datlů", aby vyzvěděli, zda bude oblíbená hra na programu. Někdy se malí otravové ptají tak neodbytně a vlezle až dosáhnou pravého opaku. Naštvu se a pak záměrně zanechávám potřebné rekvizity v kabinetě. Ono v cirka 8mi minutách přestávky stihnout vyprázdnit močák, převléct se do cvičebního úboru, napít se, nachystat vše potřebné, prohodit pár pracovních vět ( na ty osobní vážně není ani minuta...) s kolegyněmi a ještě k tomu asi 5 krát otevřít dveře kabinetu a s milým úsměvem dětičkám sdělit, jak je úžasný jejich zájem o program předmětu a ujistit je, že " OCÁSKY " budeme jistě hrát alespoň polovinu daného času....je skutečně fyzicky i psychicky poměrně náročné.

  Samotná hra má jednoduchá pravidla. Každý žáček vyfasuje proužek látky ( s klidem Angličana jsem je nastříhala z fungl nové hadry na tabuli..) To je ocásek. Ten si nainstaluje na své tělo zastrčením za gumu tepláků či kraťasů na zadní části těla. Provedu "výstupní kontrolu" ocásků, ty kupírované povytáhnu, schované pod triky zviditelním...prostě dbám na rovné podmínky. Pak vypukne naprosto chaotická, bouřlivá a dravá honička. Cílem všech je napadením zezadu připravit soupeře o jeho trofej, přičemž musí před všemi obhájit tu svou. Ztrátou trofeje vypadává ze hry. Obliba hry zachází tak daleko, že jsou děti ochotny na tělocvičnových parketách vypustit duši. Když v rámci rozcvičky mají běhat více než dvě kolečka kolem tělocvičny, funí hned jak lokomotivy a zoufale sahají po nejrůznějších "oživovacích" prostředcích jako je fukar, kapky, léky...spouští se u nich tuberácký kašel, točí se jim hlava, bolí nohy a pokouší se o ně srdeční slabost....Když se však hrají " OCÁSKY", míhají se kolem mne v tryskovém letu žíznivé čáry. Ztěží stíhám ve svém zorném poli zachytit brunátné obličeje, propocená trika, zplavené vlasové porosty . V obavě o jejich zdraví chci hru ukončit, ale v tu chvíli se ozve hurónský řev, že chtějí hrát ještě. Kdyby bylo na nich, neděláme v hodinách TV nic jiného. Na vysvědčení by  se v kolonce předmětu skvělo slovo  "Ocásky" a u něj by měli všichni jedničku. Jelikož jsem pověstná tím, že ráda upravuji vše, co se děje už dlouho a hlavně stejně, variace neminula ani tuto oblíbenou hru. Tak jako např. vybíjenou hrajeme současně třemi míči, honičku praktikujeme během pozadu, soutěžíme v tom, kdo udělá nejvíce dřepů, nejvíce přeskoků přes švihadlo, probíháme kutálející se obručí ( možná přijde i den, kdy ji zapálím...), pozměnila jsem i základní pravidla  "OCÁSKŮM". " Milé děti, dnes uděláme ve hře malou změnu. Narafičte si ocásky za gumu tepláků, ale dopředu, " pronesla jsem k nim minulý týden. Moji žáci jsou úžasní v tom, že projeví zápal a nadšení nad každou kravinou, kterou vymyslím. A že jich už bylo......( a jistě bude). I tentokrát si zvesela zastrkali pomůcky do míst, kde jsem jim přikázala a šli do toho v očekávání velké legrace. Spokojena se svým nápadem na zpestření hodiny jsem stála opodál a se zaujetím hru sledovala.  Spokojenost mi maličko kazilo občasné..." au"..." jauvajs"...nebo bolestivé zasyknutí. Zbystřím smysly, rozhlížím se po bojišti a pak mi to docvaklo.....:-D. Variace hry byla pro děvčata možná veselou zábavou. Pro chlapce však nebezpečným hazardem s jejich ještě nerozkvetlým mužstvím. Než jsem rychle ukončila hru, mihla se mi hlavou scéna....klasifikační porada...každý třídní učitel oznamuje stav žactva ve své třídě, žactvo rozděluje na počet dívek a počet chlapců. Přichází na řadu 4. A a já ustrašeně pronáším: " 25 dětí z toho ....25 dívek" A už vidím ty palcové titulky v bulvárních plátcích. Učitelka svým neuváženým chováním zapříčinila zmrzačení 10 chlapců své třídy.....!!!.A začalo to tak nevinně....:-D


 

 

—————

Zpět